Zážitková pedagogika

Zážitkovou pedagogiku v našem zařízení považujeme za jeden ze stěžejních bodů spolu se strategií integrace. V rámci programu DofE (mezinárodní dobrovolný Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu) se naši chlapci, spolu s ostatními dětmi zaměřují na pomoc druhým, na rozvoj vlastních dovedností a smysluplné využívání volného času.

Kromě outdoorových aktivit se intenzivně věnujeme sociálním aktivitám. Naši chlapci mimo jiné pravidelně dochází s kulturním vystoupením do domova seniorů Pohoda v Orlové a za tělesně handicapovanými do ÚSP Hrabyni. Pravidelně se setkávají  s dětmi s poruchami autistického spektra a se zábavně sportovním programem chodí za dětmi na ZŠ v Havířově-Šumbarku.


Ze čtyř oblastí (rekreační sport, dovednost, služba, expedice) výše uvedeného programu DofE se služba, respektive pomoc druhým, stala naší prioritou.

Chlapci z DDŠ Těrlicko se prostřednictvím těchto aktivit učí sociálním dovednostem, empatii, pokoře. Poznávají těžký život druhých a konfrontují jejich problémy s těmi svými. Skrze vlastní zkušenost (prožitek), připouští, že jsou lidé, kteří jsou na tom hůře než oni sami.Cílem této terapeutické práce je umožnit dítěti „doplnit/dosytit“ na vyšší úroveň jeho základní potřeby (potřeba bezpečí, potřeba limitů, potřeba místa, potřeba péče, potřeba podpory, potřeba otevřené budoucnosti), které byly z nějakého důvodu nenaplněny v primární rodině a přivedly dítě do ústavní nebo ochranné výchovy.

Toto doplnění/dosycení se děje v situacích, kdy dítě pomáhá druhému člověku a dospělá osoba ho jen doprovází. Chlapci si prožijí úspěch, dostanou bezprostřední ocenění ze strany toho, kterému pomáhají, ať už je to úsměv malého dítěte, poděkování od člověka na vozíčku, či „jen“ pohled lidí s poruchou autistického spektra.


« Předchozí 1 2 Další »

< <     10/2022     > >
NePoÚtStČtSo
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31