Zážitková pedagogika

Zážitkovou pedagogiku v našem zařízení považujeme za jeden ze stěžejních bodů spolu se strategií integrace. V rámci programu DofE (mezinárodní dobrovolný Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu) se naši chlapci, spolu s ostatními dětmi zaměřují na pomoc druhým, na rozvoj vlastních dovedností a smysluplné využívání volného času.

Kromě outdoorových aktivit se intenzivně věnujeme sociálním aktivitám. Naši chlapci mimo jiné pravidelně dochází s kulturním vystoupením do domova seniorů Pohoda v Orlové a za tělesně handicapovanými do ÚSP Hrabyni. Pravidelně se setkávají  s dětmi s poruchami autistického spektra a se zábavně sportovním programem chodí za dětmi na ZŠ v Havířově-Šumbarku.


Ze čtyř oblastí (rekreační sport, dovednost, služba, expedice) výše uvedeného programu DofE se služba, respektive pomoc druhým, stala naší prioritou.

Chlapci z DDŠ Těrlicko se prostřednictvím těchto aktivit učí sociálním dovednostem, empatii, pokoře. Poznávají těžký život druhých a konfrontují jejich problémy s těmi svými. Skrze vlastní zkušenost (prožitek), připouští, že jsou lidé, kteří jsou na tom hůře než oni sami.Cílem této terapeutické práce je umožnit dítěti „doplnit/dosytit“ na vyšší úroveň jeho základní potřeby (potřeba bezpečí, potřeba limitů, potřeba místa, potřeba péče, potřeba podpory, potřeba otevřené budoucnosti), které byly z nějakého důvodu nenaplněny v primární rodině a přivedly dítě do ústavní nebo ochranné výchovy.

Toto doplnění/dosycení se děje v situacích, kdy dítě pomáhá druhému člověku a dospělá osoba ho jen doprovází. Chlapci si prožijí úspěch, dostanou bezprostřední ocenění ze strany toho, kterému pomáhají, ať už je to úsměv malého dítěte, poděkování od člověka na vozíčku, či „jen“ pohled lidí s poruchou autistického spektra.


« Předchozí 1 2 Další »

2.10.2021 Návštěva třineckého bazénu

Dnešní sobotu jsme se rozhodli pojmout odpočinkově a místo hor jsme se vydali na krytý bazén do Třince. Kluci byli nadšení. Přece jen na bazény nejezdíme tak často, tak jim tato změna perfektně sedla a oni si koupání a dovádění dosyta užili.
 
 
více informací

16.8.2021 Prázdninový pobyt Bílá - Bumbálka

Letošní třetí prázdninový pobyt proběhl na Bumbálce v Beskydech. Pět parádních dní se nesl v pohodovém duchu. Návštívili jsme skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, vyšlápli jsme si z Bumbálky do centra Bílé, vykoupali se v krásném krytém bazéně ve Valašském Meziříčí a v přehradě na Horní Běčvě, vyplazili jsme se na rozhlednu Čarták a na závěr klukům připravili opravdu strašidelnou stezku odvahy. 

Celý pobyt vyšel parádně, počasí nám přálo a všichni jsme se vrátili příjemně unavení a velmi spokojení.  
více informací

14.6.2021 Těrlická záchranná mise

Lanové aktivity patří k našim tradičním aktivitám. Dnes jsme nacvičovali, v rámci projektu DOFE, transport raněného člena posádky.
Chlapci, kteří jsou zapojeni do projektu DOFE už věděli co dělat, mladším pomáhali a vedli je.


Nakonec, společnými silami, a za podpory psychologa, jsme to zvládli.


 
autor: av
 
více informací

29.5.2021 Archeopark Chotěbuz

Dnešní sobotu jsme vyrazili do minulosti. Navštívíli jsme Archeopark v Chotěbuzi. Nádherný výlet do času minulých se nadmíru vyvedl, nasáli jsme spoustu nových informací a zažili spoustu legrace. Perfektní výlet, užasný den.
 


 

 
více informací

22.5.2021 Slezskoostravský hrad

 Sobota na hradě. Parádní výlet na jednu z nejnavštěvovanějších památek našeho kraje. 

 
více informací

11.3.2021 Kolem přehrady aneb chůze po vodě

 Ač nám tato zvláštní doba nepřeje podnikat výlety do hor, nemusí nám to vadit. Dřív nebo později ta šílenost skončí a my se zase budeme moci vydat na kopce, louky, vrcholy a další nádherná místa v našem okolí. Do té doby si však vystačíme s naší přehradou. Přesně v takovýchto chvílích si uvědomujeme, jaké štěstí máme, že náš domov stojí doslova na břehu těrlické přehrady...


 
více informací

6.3.2021 Těrlické mokřady

V současné době nám není bohužel umožněno vyjet na hory do Beskyd, objevujeme tedy krásy blízkého okolí. Dnes jsme prošli těrlickými mokřady a pokračovali dál do Hradiště a přes Zelené mésto zpět k domovu.


 
více informací

26.2.2021 První letošní

Po návratu z kopců jsme se rozhodli si letos poprvé opéct párky. Výborný nápad, ale musíme uznat, že v létě se opékají líp... 
více informací

24.12.2020 Štědrý den

 Po roce opět strávili někteří z chlapců Štědrý den v domově. Přichystali jsme pro ně pohodový den, kdy nás navštívila děvčata z jezdeckého klubu. Kluci se mohli povozit na koních. My jsme naopak koníkům připravili skvělou svačinku. Odpoledne se neslo v líném a pomalém vánočním tempu, ovšem ne pro paní vychovatelku, která se hbitě otáčela kolem plotny. Po skvělé večeři již následovalo rozbalování dárků a koukání na pohádky.
 
více informací

13.6.2020 Návštěva golfového resortu

Dnes jsme se vydali na exkurzi do golfového resortu v Ropici u Třince. Poznali jsme krásy této velmi zajímavé hry, zblízka si prohlédli golfové hřiště i jeho zákoutí a dozvěděli se spoustu nových informací.  Jelikož bylo veliké horko, tak jsme se cestou zpátky osvěžili ve splavu řeky Stonávky.

více informací

23.4.2020 Těrlická lanovka

Toto čtvrteční dopoledne jsme zasvětili outdoorové aktivitě – spouštění se na lanovce. Je to „Těrlická specialita“ a mezi chlapci je velmi oblíbená. O adrenalinové zážitky se pak dělí s nově příchozími chlapci.


Lom v Komorní Lhotce je k tomu jako stvořený. Natáhli jsme lana, připravili výstupní stanici, a po rozcvičce se šlo na věc…
První sjel Jakub :-) a hned se objednal k další jízdě :-)


Pak už to šlo "ráz na ráz..."


Akce se všem líbila, odnesli jsme si neopakovatelné zážitky.

 
Loučili jsme se těžko, ale už máme domluvenou další akci :-)
autor: av


 

více informací

8.4.2020 Padej trochu doprava, pod tebou je výprava...

Chození po horách, a zejména pak lanové aktivity, jsou mezi našimi chlapci velmi oblíbenými činnostmi.
V době coronavirové karantény, kdy bylo možné chodit do přírody, jsme se vydali do Komorní Lhotky, na oblíbené místo – do kamenného lomu.

A stejně tak jako s jinými chlapci našeho domova, učili jsme se základům bezpečnosti, překonávali jsme prvopočáteční obavy, učili jsme se technice slaňování.

Rozcvička musí být...


Sedáky nasadit, helmy připnout, karabiny zapnout... a je to...
Poslední kontrola.

 
A lezeme...


 
K horolezcům buřty patří  :-)
 
Jak tohle dopadne...

 
...dobře, jako vždy.

 
Ne všichni dnes odvahu našli, ale i tak - to že dokázali vylést nahoru, si zaslouží ocenění. Příště to zkusíme znova.
Chlapci, byli jste perfektní a užili jsme si báječný den.
autor: av

 
více informací

30.11.2019 Dofáci se připravují

Expedice je náročná, přípravu nepodceňujeme...
... a tak jsme podnikli již třetí výpravu do Beskyd. Tentokrát jsme šli z Komorní Lhotky na Kotař, dále pak na Ropičku a odtud zpět do Komorní Lhotky.Cestou jsme si hodně povídali, užili spousty legrace...a příště, postavíme i sněhuláka :-)
autor. av


více informací

29.9.2018 Budoucí „Dofáci“ si dali dostaveníčko v Komorní Lhotce

Sobotní odpoledne jsme vyplnili horolezeckou dovedností – slaňováním.
Ve skalním lomu v Komorní Lhotce jsme se naučili základům bezpečnosti, překonávali jsme prvopočáteční obavy, učili jsme se technice slaňování.
 Všichni tři kluci, udělali první krůček v oblasti „dovednosti“ v programu DofE – Cena vévody s Edinburghu.

Sobotní odpoledne jsme si pořádně užili a už se těšíme na „lanovku“.
 
 
autor. av


více informací

3.7.2018 Prázdninové zážitky 2018

 
 

Muzeum v Kopřivnici


Hranická propast

více informací

9.6.2018 Výšlap na chatu Severku a koupání v bazénu

Krásný výhled na Beskydy
 
 
Příjemné ochlazení v bazénu na chatě Severka

Naši borci, kteří úspěšně zdolali vrchol. 

Příprava na skok do vody

Skok...
více informací

11.6.2012 Rakousko 2012

Ve dnech 26.5. až 2.6. 2012 se uskutečnil již osmý zahraniční podnik pod patronací německé mládežnické organizace JESP specializující se na zážitkovou pedagogiku.
Opět se této akce, v rámci naší dlouhodobé strategie "integrace", zúčastnili spolu s našimi chlapci i studentky a studenti z civilních škol, kteří jsou našimi letitými partnery. Znova jsme vyrazili na, z minulých let, nám již známá místa v okolí Ötztalu. Překrásné prostředí tyrolských Alp vytvářelo opět nezapomenutelnou kulisu při společných outdoorových aktivitách. Scenérie vysokých hor a čistý vzduch působily blahodárně jako balsám na všechny zúčastněné.Podobně jako v minulých letech se naše pozornost zaměřila na zdolávání zajištěných lezeckých cest typu via ferrata. Těch jsme tentokráte zdolali celkem pět.Každý den jsme stupňovali obtížnost až ke konečnému písmenu E (dle tabulky obtížností: A- nejlehčí, F- nejobtížnější).Samozřejmě jsme nezapomněli ani na odpočinkové dny v podobě aquaparku, osvěžující zmrzlinu při prohlídce městečka, nejdelší letní bobovou dráhu na světě a netradiční kontaktní hry a dalších relaxační aktivity.


Na poslední den si pro nás naši němečtí přátelé připravili mimořádný a nezapomenutelný zážitek, kterým se chtěli rozloučit s našimi chlapci, kteří v našem zařízení tento rok končí a jeli s námi na takovýto pobyt na posledy.Zosnovali jsme tajný a „zákeřný“ plán. Účastníkům jsme řekli, že je čeká luxusní venkovní aqupark se spoustou tobogánů, skluzavek, skokanských můstků, vířivek a dalších atrakcí. …a v podstatě jsme ani moc nelhali :-) . Kluci jásali, a už se těšili na slíbené zážitky. To ještě netušili, co je čeká! Jaké však bylo jejich překvapení, když jsme zaparkovali před menší budovou a tam na každého čekala hromádka v podobě přilby a úvazku. Ovšem to nebylo zdaleka vše! Na řadu přišla neoprenová kombinéza a staré boty. A je to tady! CANYONING!!!! Silný adrenalinový zážitek!

Ale zpět.Vyjeli jsme vysoko do hor a po důkladné instruktáži a za doprovodu 3 najatých profesionálních instruktorů z agentury pro outdoorové sporty, jsme slanili asi 20m z mostu do skalního koryta kudy tekla řeka, respektive do kaňonu. (odtud název „canyoning“).A pak už se šlo peřejemi, skákalo z menších vodopádů do tůněk, slaňovalo podél vodopádů, sjíždělo přírodními skluzavkami a peřejemi… prostě luxusní venkovní auapark se vším všudy.Zážitky na celý život. Záměr našich přátel se vydařil a myslím, že všichni máme na co vzpomínat.Týden utekl jako voda a tak byl čas vyklidit chatu, sbalit svých pár švestek a zamířit si to zpátky do naší matičky země.Byl to ale úžasný týden!!! Díky Hampi, René, Düse, Ede...
Horák & Vodák
 
více informací

< <     3/2023     > >
NePoÚtStČtSo
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31