Zážitková pedagogika

Zážitkovou pedagogiku v našem zařízení považujeme za jeden ze stěžejních bodů spolu se strategií integrace. V rámci programu DofE (mezinárodní dobrovolný Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu) se naši chlapci, spolu s ostatními dětmi zaměřují na pomoc druhým, na rozvoj vlastních dovedností a smysluplné využívání volného času.

Kromě outdoorových aktivit se intenzivně věnujeme sociálním aktivitám. Naši chlapci mimo jiné pravidelně dochází s kulturním vystoupením do domova seniorů Pohoda v Orlové a za tělesně handicapovanými do ÚSP Hrabyni. Pravidelně se setkávají  s dětmi s poruchami autistického spektra a se zábavně sportovním programem chodí za dětmi na ZŠ v Havířově-Šumbarku.


Ze čtyř oblastí (rekreační sport, dovednost, služba, expedice) výše uvedeného programu DofE se služba, respektive pomoc druhým, stala naší prioritou.

Chlapci z DDŠ Těrlicko se prostřednictvím těchto aktivit učí sociálním dovednostem, empatii, pokoře. Poznávají těžký život druhých a konfrontují jejich problémy s těmi svými. Skrze vlastní zkušenost (prožitek), připouští, že jsou lidé, kteří jsou na tom hůře než oni sami.Cílem této terapeutické práce je umožnit dítěti „doplnit/dosytit“ na vyšší úroveň jeho základní potřeby (potřeba bezpečí, potřeba limitů, potřeba místa, potřeba péče, potřeba podpory, potřeba otevřené budoucnosti), které byly z nějakého důvodu nenaplněny v primární rodině a přivedly dítě do ústavní nebo ochranné výchovy.

Toto doplnění/dosycení se děje v situacích, kdy dítě pomáhá druhému člověku a dospělá osoba ho jen doprovází. Chlapci si prožijí úspěch, dostanou bezprostřední ocenění ze strany toho, kterému pomáhají, ať už je to úsměv malého dítěte, poděkování od člověka na vozíčku, či „jen“ pohled lidí s poruchou autistického spektra.


23.4.2020 Těrlická lanovka

Toto čtvrteční dopoledne jsme zasvětili outdoorové aktivitě – spouštění se na lanovce. Je to „Těrlická specialita“ a mezi chlapci je velmi oblíbená. O adrenalinové zážitky se pak dělí s nově příchozími chlapci.


Lom v Komorní Lhotce je k tomu jako stvořený. Natáhli jsme lana, připravili výstupní stanici, a po rozcvičce se šlo na věc…
První sjel Jakub :-) a hned se objednal k další jízdě :-)


Pak už to šlo "ráz na ráz..."


Akce se všem líbila, odnesli jsme si neopakovatelné zážitky.

 
Loučili jsme se těžko, ale už máme domluvenou další akci :-)
autor: av


 

více informací

8.4.2020 Padej trochu doprava, pod tebou je výprava...

Chození po horách, a zejména pak lanové aktivity, jsou mezi našimi chlapci velmi oblíbenými činnostmi.
V době coronavirové karantény, kdy bylo možné chodit do přírody, jsme se vydali do Komorní Lhotky, na oblíbené místo – do kamenného lomu.

A stejně tak jako s jinými chlapci našeho domova, učili jsme se základům bezpečnosti, překonávali jsme prvopočáteční obavy, učili jsme se technice slaňování.

Rozcvička musí být...


Sedáky nasadit, helmy připnout, karabiny zapnout... a je to...
Poslední kontrola.

 
A lezeme...


 
K horolezcům buřty patří  :-)
 
Jak tohle dopadne...

 
...dobře, jako vždy.

 
Ne všichni dnes odvahu našli, ale i tak - to že dokázali vylést nahoru, si zaslouží ocenění. Příště to zkusíme znova.
Chlapci, byli jste perfektní a užili jsme si báječný den.
autor: av

 
více informací

30.11.2019 Dofáci se připravují

Expedice je náročná, přípravu nepodceňujeme...
... a tak jsme podnikli již třetí výpravu do Beskyd. Tentokrát jsme šli z Komorní Lhotky na Kotař, dále pak na Ropičku a odtud zpět do Komorní Lhotky.Cestou jsme si hodně povídali, užili spousty legrace...a příště, postavíme i sněhuláka :-)
autor. av


více informací

29.9.2018 Budoucí „Dofáci“ si dali dostaveníčko v Komorní Lhotce

Sobotní odpoledne jsme vyplnili horolezeckou dovedností – slaňováním.
Ve skalním lomu v Komorní Lhotce jsme se naučili základům bezpečnosti, překonávali jsme prvopočáteční obavy, učili jsme se technice slaňování.
 Všichni tři kluci, udělali první krůček v oblasti „dovednosti“ v programu DofE – Cena vévody s Edinburghu.

Sobotní odpoledne jsme si pořádně užili a už se těšíme na „lanovku“.
 
 
autor. av


více informací

3.7.2018 Prázdninové zážitky 2018

 
 

Muzeum v Kopřivnici


Hranická propast

více informací

9.6.2018 Výšlap na chatu Severku a koupání v bazénu

Krásný výhled na Beskydy
 
 
Příjemné ochlazení v bazénu na chatě Severka

Naši borci, kteří úspěšně zdolali vrchol. 

Příprava na skok do vody

Skok...
více informací

11.6.2012 Rakousko 2012

Ve dnech 26.5. až 2.6. 2012 se uskutečnil již osmý zahraniční podnik pod patronací německé mládežnické organizace JESP specializující se na zážitkovou pedagogiku.
Opět se této akce, v rámci naší dlouhodobé strategie "integrace", zúčastnili spolu s našimi chlapci i studentky a studenti z civilních škol, kteří jsou našimi letitými partnery. Znova jsme vyrazili na, z minulých let, nám již známá místa v okolí Ötztalu. Překrásné prostředí tyrolských Alp vytvářelo opět nezapomenutelnou kulisu při společných outdoorových aktivitách. Scenérie vysokých hor a čistý vzduch působily blahodárně jako balsám na všechny zúčastněné.Podobně jako v minulých letech se naše pozornost zaměřila na zdolávání zajištěných lezeckých cest typu via ferrata. Těch jsme tentokráte zdolali celkem pět.Každý den jsme stupňovali obtížnost až ke konečnému písmenu E (dle tabulky obtížností: A- nejlehčí, F- nejobtížnější).Samozřejmě jsme nezapomněli ani na odpočinkové dny v podobě aquaparku, osvěžující zmrzlinu při prohlídce městečka, nejdelší letní bobovou dráhu na světě a netradiční kontaktní hry a dalších relaxační aktivity.


Na poslední den si pro nás naši němečtí přátelé připravili mimořádný a nezapomenutelný zážitek, kterým se chtěli rozloučit s našimi chlapci, kteří v našem zařízení tento rok končí a jeli s námi na takovýto pobyt na posledy.Zosnovali jsme tajný a „zákeřný“ plán. Účastníkům jsme řekli, že je čeká luxusní venkovní aqupark se spoustou tobogánů, skluzavek, skokanských můstků, vířivek a dalších atrakcí. …a v podstatě jsme ani moc nelhali :-) . Kluci jásali, a už se těšili na slíbené zážitky. To ještě netušili, co je čeká! Jaké však bylo jejich překvapení, když jsme zaparkovali před menší budovou a tam na každého čekala hromádka v podobě přilby a úvazku. Ovšem to nebylo zdaleka vše! Na řadu přišla neoprenová kombinéza a staré boty. A je to tady! CANYONING!!!! Silný adrenalinový zážitek!

Ale zpět.Vyjeli jsme vysoko do hor a po důkladné instruktáži a za doprovodu 3 najatých profesionálních instruktorů z agentury pro outdoorové sporty, jsme slanili asi 20m z mostu do skalního koryta kudy tekla řeka, respektive do kaňonu. (odtud název „canyoning“).A pak už se šlo peřejemi, skákalo z menších vodopádů do tůněk, slaňovalo podél vodopádů, sjíždělo přírodními skluzavkami a peřejemi… prostě luxusní venkovní auapark se vším všudy.Zážitky na celý život. Záměr našich přátel se vydařil a myslím, že všichni máme na co vzpomínat.Týden utekl jako voda a tak byl čas vyklidit chatu, sbalit svých pár švestek a zamířit si to zpátky do naší matičky země.Byl to ale úžasný týden!!! Díky Hampi, René, Düse, Ede...
Horák & Vodák
 
více informací

< <     10/2021     > >
NePoÚtStČtSo
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31