Integrační programy

„ Adam“

Chlapci z DDŠ v Těrlicku v rámci svého volného času pomáhají v občanském sdružení Adam, které působí na území města Havířova s nácviky sociálních dovedností u dětí s autismem. Chlapci ukazují těmto dětem, jak správně hrát fotbal, jak se správně seznamovat, jak správně vést rozhovor. 

Přítomnost chlapců umožňuje rodičům dětí s autismem, v klidu a pohodě vychutnat si čaj či kávu, zatím co si jejich děti si hrají v herně nebo na zahradě se svými kamarády z domova v Těrlicku. 


„Hraběcí čtyřka“

Cílem „Hraběcí čtyřky“ je seznámení chlapců a konfrontace s každodenními starostmi, kterým jsou tělesně postižení vystaveni.

Zpravidla se jedná o čtyři chlapce, kteří 1 x měsíčně, odjíždějí s psychologem DDŠ do ústavu v Hrabyni, kde na ně čekají čtyři vybraní obyvatelé s různým tělesným postižením.

Všech osm účastníků psychoterapeutické komunity má „svůj“ problém, které vzájemně konfrontují v diskusích ve dvojicích chlapec – tělesně postižený, později celá skupina pod vedením psychologa DDŠ. Komunikace ve dvojicích probíhá zpravidla při procházkách chlapců s obyvatelem v areálu ústavu, skupinová část probíhá v čítárně v rámci her. Pro společné chvíle připravili uživatelé ústavu soutěž v lukostřelbě a stolních hrách, exkursi ústavu a chráněných dílen.

Chlapci z Těrlicka každoročně pomáhají při organizaci Her tělesně postižených v Hrabyni.


Spolupráce s mateřskými a základními školami

Již řadu let spolupracujeme s dětmi v předškolních zařízeních. Připravujeme pro ně  zábavná sportovní dopoledne, soutěže a hry, pomáháme s drobnými opravami hraček a především s údržbou školní zahrady. Každoročně zveme děti na naši Vánoční besídku. Pro děti jsme se stali kamarády, pro paní učitelky partnery v organizování aktivit.

Základem spolupráce se základními školami je příprava sportovních soutěží a pořádání zábavných odpoledních programů. Pořádáme pro ně Den dětí a rozloučení se školním rokem. Se žáky druhého stupně základní školy jsou pořádána sportovní utkání ve volejbale, vybíjené, florbalu. Pořádají se ve sportovním areálu Dětského doma i v tělocvičně základní školy.

Při společných akcích mají chlapci možnost nahlédnout do náročné práce pedagogů v základní škole.


« Předchozí 1 2 Další »

9.12.2021 Autistické děti přivítaly Mikuláše

Naši chlapci, se sdružením Adam, uspořádali mikulášskou nadílku pro děti, které chodí do sportovního kroužku. 
    
   

autor: av
více informací

26.5.2021 Pomoc občanům Těrlicka

 Farma Relax v Těrlicku byla cílem dnešních pracovních činností. Vše proběhlo přesně, jak mělo. Kluci tuto práci milují, majitelé mají raodst z pomoci a občané vidí, že chlapci nejsou jen nevychovanými výrostky, ze kterých je třeba mít podvědomý strach. 
více informací

13.1.2020 Společně s autisty

Chlapci z DDŠ v Těrlicku v rámci svého volného času pomáhají v občanském sdružení Adam.
Společně, pod vedením psychologa Mikoláše a vedoucího sportovních aktivit Vodáka, chlapci připravují pro děti s autismem sportovní odpoledne.

O tato setkání, která probíhají v Ostravě, v Třinci a v Havířově, je oboustranně velký zájem.
Chlapci ukazují těmto dětem, jak správně zdolávat sportovní překážky, jak hrát fotbal anebo, jak při hře spolu správně komunikovat.

Naši chlapci, na setkáních s dětmi s autismem, se učí trpělivosti, učí se, jak správně vést rozhovor. Při těchto akcích, naši kluci zažívají úspěch, více si váží sami sebe, a bonusem je to, že od rodičů, ale i od samotných dětí, slyší konkrétní ocenění za pomoc, kterou dávají potřebným lidem.

Chlapci zapojení do těchto aktivit si plní program DofE – mezinárodní Cena vévody s Edinburghu.
autor: av


více informací

30.11.2018 Příjemné páteční odpoledne na lezecké stěně

 
 
více informací

25.11.2018 Potápění v Karviné

 
 


více informací

28.10.2018 Branný výcvik na chatě Severka

Obdržení certifikátu po úspěšném dokončení Branného výcviku. 
Ve dnech 28.-30. října 2018 proběhl v Dolní Lomné na horské chatě Severka branný kurz. Pilotního kurzu se zúčastnila šestice žáků z Dětského domova se školou v Těrlicku. Třídenní harmonogram vytvořený profesionálními vojáky měl za cíl využít každou minutu ze dne tak, aby žákům nabídl nové podněty k fyzické zdatnosti a psychické stabilizaci.
Žákům začal výcvik ihned po samotném příjezdu na chatu, kdy za vydatného deště proběhla s instruktorem rozcvička. Následovalo budování přístřešků v terénu z přírodních materiálů, základy orientace, příprava nouzového zavazadla a rozdělávání ohně. V nočních hodinách proběhla evakuace chaty.
Druhý den čekal účastníky 16km orientační pochod s odsunem raněného, přednášky o Armádě České republiky a jejich zahraničních misích. V Dolní Lomné navštívili Hasičský záchranný sbor a po návratu na chatu následoval test bojová hra. V nočních hodinách je čekala opět evakuace chaty.
Poslední den proběhl výklad a následné cvičení v přírodě na téma obrana proti chemickému napadení. Prezentací vojenské historie regionu byl harmonogram ukončen.
Po celou dobu branného kurzu byl hlavní iniciátor této akce vychovatel Ing. Michal Forst, Bc. Kamila Radová a školní psycholog Mgr. Přemysl Mikoláš, který žákům poskytoval psychologickou podporu v případě náhlého afektivního chování, koordinoval spolupráci jednotlivců a vedl psychoterapeutická sezení.
Úspěšným zdoláním branného kurzu Alfa žáci obdrželi diplomy a zajistili si tak postup do dalšího stupně Bravo.
 
 
více informací

4.10.2018 Akce v Librosu aneb zážitek, na který nezapomenete.

 

 

více informací

30.9.2018 Potápění v bazénu - instrukce část 1

 
 
více informací

28.9.2018 Naučný výlet do Komorní Lhotky

Naučný výlet do Komorní Lhotky, kde si chlapci vyzkoušeli rozdělat oheň a postavit stan. 
 


více informací

13.8.2018 Pobyt na chatě Severka

Pět pobytových dnů na chatě Severka v Beskydech. 

 

Procházka na Velký Polom - Muřínkův vrch a Přelač. 

Velký PolomMuřínkův Vrch.

Odpočinek na chatě Kamenitý.

Návštěva v Muzea v Dolní Lomné. 


Rozhledna Tetřev

Prezentace detektoru kovu, mincí, nábojů a
zbraní.


více informací

5.8.2018 Výšlap na Lysou horu

Bombárďáci z DDŠ-Těrlicko

 


více informací

2.7.2018 Tábor s autisty 2018

 
 


více informací

1.9.2016 Praxe studentů z Německa

V letošním roce u nás opět proběhla měsíční stáž studentů z pedagogické školy v Německu.
 
více informací

< <     1/2023     > >
NePoÚtStČtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31